Běžkařské lyže
Běžecké lyže dělíme, podle typu skluznice, do několika kategorií. MGE běžky mají mají lisovaný protismyk (šupinky). Řadí se mezi levnější a mají velmi nízké nároky na údržbu. Proti vahou je pak to, že při stoupání mohou, oproti ostatním běžkám, více prokluzovat a při sjezdu šupinky trošku brzdí. To běžky se skinem (pásem) nabízí mnohem efektivnější stoupání.
Zkušenější běžkaři sáhnou pravděpodobně po hladké skluznici, protože mají možnost přípravy (voskování) přímo na podmínky a dosáhnou tím nejlepšího možného odrazu a skluzu.
Zajímavé vlastnosti nabízí také Nanogrip běžky, které mají skluznici napuštěnousyntetickým roztokem, který kombinuje odrazových i skluzových vosků. Zkušenosti potvrzují, že nabízí velmi dobrý odkaz i skluz ve většině podmínek a to zcela bez nutnosti mazání! Jsou tedy vhodné i pro úplné začátečníky.
Délka běžek se odvíjí od tělesné hmotnosti běžkaře - uvádíme přímo u jednotlivých modelů. Vhodná volba je důležitá pro správné fungování (pružení) při stoupání / sjezdu. Při použití kratších běžek, něž jsou určeny pro danou váhu, může docházet k brzdění, protože se stoupací komora bude dotýkat sněhu. V opačném případě, při použití delších běžek, nemusí běžky správně fungovat při stoupání, protože se stoupací komora (šupiny, pás, stoupací vosk) nedotkne země.
Některé rekreačních a turistické běžek jsou kratších, aby bylo dosaženo co nejlepší a nejjednodušší ovladatelnosti. Velmi oblíbeným je model české značky Sporten Perun, který je možné koupit ve více variantách skluznic.
Čím dál více lyží je opatřeno NIS deskou, která hraje roli při výběru vázání, které se na ni nasouvá. Protože není vázání namontováno napevno (našroubováno), je možné jej posouvat a tím měnit těžiště. V případě mladších běžkařů je tím s rostoucí nohou umožněn posuv vázání kvůli velikosti boty.